Czym się zajmuje psycholog konny?
Oferta psychologa konnego skierowana jest do opiekunów koni wierzchowych, którzy chcą wspierać ich rozwój psychofizyczny i/lub obserwują niepożądane zachowanie konia i mają trudności w jego szkoleniu.
Najczęściej należą do nich zaburzenia związane z lękiem, agresją wobec opiekuna, innych osób i koni, brak adaptacji do nowego otoczenia i wszystkie inne, które stanowią problem dla zwierzęcia, opiekuna i ich wzajemnej relacji. Takie zachowania utrudniają szkolenie koni, trening koni, codzienne funkcjonowanie z nimi, zaburzają tworzenie prawidłowych relacji zwierzę - człowiek lub stanowią zagrożenia dla opiekuna, innych osób bądź koni.
Przyczynami zaburzeń zachowania jest wypadkowa wielu czynników. Dobry psycholog konie postrzega całościowo. Oprócz analizy wyuczonych zachowań (niepożądane zachowanie przynosi koniowi określoną korzyść i dlatego właśnie jest powtarzane), należy brać pod uwagę całokształt funkcjonowania zwierzęcia - jego emocje, komunikację, relacje z ludźmi i otoczeniem, warunki, w jakich żyje, doświadczenia, predyspozycje rasy, stan zdrowia, dietę oraz sposób żywienia. Na podstawie obszernej analizy i oceny zachowania wdrażany jest indywidualny program terapii, który pomaga zwierzęciu nauczyć się nowych i pożądanych zachowań, a opiekunowie uczą się wzmacniać i utrzymywać je w przyszłości.
Jak wygląda przebieg konsultacji behawioralnej?
Program zajęć dobierany jest indywidualnie.
Najpierw zbierane są szczegółowe informacje, które pozwolą na zdefiniowanie problemu i określenie jego przyczyn. Diagnozy dokonuje się w miejscu przebywania zwierzęcia wraz z jego opiekunem. Dotyczy ona rozwoju psychofizycznego konia, określa problemy zachowaniem konia, specyficzne czynniki, jakie utrudniają trening koni i rozpoznaje potrzeby szkoleniowe oraz możliwości psychofizyczne zwierzęcia. Dobrze, jeśli towarzyszy temu wizyta lekarza weterynarii, który oceni stan zdrowia konia, ponieważ ewentualne czynniki biologiczne mogą mieć wpływ na zachowanie.
Następnie przygotowywana jest indywidualna oferta szkoleniowo-profilaktyczną zgodna z potrzebami i możliwościami konia oraz umiejętnościami opiekuna.


Szkolenia indywidualne i zajęcia edukacyjne dla opiekunów koni
Po konsultacji behawioralnej i przygotowaniu indywidalnego programu terapeutycznego można przystąpić do przeprowadzenia poszczególnych zajęć specjalistycznych ze zwierzęciem w miejscu jego przebywania. W zakres usługi wchodzi opieka psychologiczna nad koniem i indywidualna praca z jego opiekunem. Wszelkie wsparcie, jakim powinny być objęte konie, psycholog zapewnia.
Jednym z elementów zajęć może być np. nauczenie opiekuna prawidłowego lonżowania konia - przygotowywania planu pracy z koniem na lonży, ćwiczeń gimnastykujących czy pracy z dwiema lonżami.
Częstym problemem, z jakim spotykają się opiekunowie koni wierzchowych, jest opór zwierzęcia przed wejściem do przyczepy transportowej. Jednym z oferowanych przez psychologa konnego elementów zajęć może być nauczenie konia bezproblemowego wsiadania do niej.